infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

ŻYCZENIA

Niech wspólna radość i zabawa towarzyszy Wam nie tylko początkowi Nowego Roku, ale przeniesie się na wszystkie jego dni. Tego życzy redakcja infoKONIN.pl

Licheń. Rocznica Powstania Warszawskiego

czwartek Sierpień 1, 2019

Polegli podczas Powstania Warszawskiego zostaną upamiętnieni dziś w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 75. rocznicę jego wybuchu.

1 sierpnia w mieszczącym się w bazylice Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można będzie zobaczyć  niepokazywane dotychczas pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim. Do 15.00 w biurze Muzeum pracownicy zaprezentują unikatowe zdjęcia, opaski powstańcze, rzeźbę „Mały Powstaniec warszawski”, drzeworyty uczestnika Powstania – Zdzisława Karola Szczepańskiego (1917-2009) i inne pamiątki z tego czasu. W intencji poległych księża marianie odprawią Eucharystię w bazylice o godzinie 16.00. Po mszy, w czasie godziny „W” – o 17.00 zabrzmi dzwon „Maryja Bogurodzica”. Największy dzwon w Polsce zabije, by uczcić pamięć Powstańców w godzinie zainicjowania Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.05 odbędzie się Koncert pieśni patriotycznej "Krzyż i Orzeł". W bazylice Matki Bożej Licheńskiej zaśpiewają: Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Emilia Zielińska (sopran), Mariusz Ruta (tenor) oraz zespół kameralny pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej. W programie koncertu znajdują się utwory odnoszące się do okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 i obrony Lwowa; obejmujące okres Powstania Warszawskiego, a także współczesne, mówiące o przeżyciach wojennych, solidarnościowych i niepodległościowych. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się o godzinie 17.00 1 sierpnia 1944 r. Trwało do 2 października 1944 r. Szacuje się, że w czasie jego trwania zginęło od 150 tys. do 200 tys. mieszkańców stolicy.

Follow by Email
Facebook
Google+
http://infokonin.pl/lichen-rocznica-powstania-warszawskiego">
Twitter

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
1.1
°C
91
%
10
km/h
0.0
mm
0
cm
30
%
Nadchodzące wydarzenia: