25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Kultura » separator » Wystawy i plenery » Wystawa Anny Tyczyńskiej

Wystawa Anny Tyczyńskiej

Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” - ANNA TYCZYŃSKA - „Zatrute lustro” - wernisaż w dniu 7 marca, godz. 18:00

023

 

Projekt poznańskiej artystki Anny Tyczyńskiej „Zatrute lustra” został stworzony i zainspirowany lustrem rtęciowym (a raczej jego ideą) wykorzystywanym i wytwarzanym do późnych lat trzydziestych XIX wieku. Poznańska artystka Anna Tyczyńska odtwarza takie lustra, a refleksy i obrazy, które powstają na powierzchni tej substancji są częścią tworzonych przez nią instalacji, krótkich filmów, projekcji video. Autorka odwołuje się w nich do mitów, archetypów i rytuałów.

„W składzie masy lustrzanej są metale ciężkie (cyna, bizmut, ołów oraz rtęć) o dużej szkodliwości dla zdrowia. Szczególną trucizną jest rtęć, która w przeciwieństwie do pozostałych metali, nie wchodzi w interakcję z organizmem człowieka poprzez bezpośredni kontakt, ale poprzez opary, które wdychane przenikają poprzez płuca, układ krwionośny do mózgu. Lustro rtęciowe, „zatrute lustro” jest więc lustrem, z którym kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia. Jest też metaforą, bo zatrute lustro, to lustro, którego odbicie jest fałszywe, którego obraz jest trucizną… Lustro z założenia daje obraz nieprawdziwy, bo odwrócony. Wiele luster, wskutek błędów czy wadliwej technologii daje zdeformowane odbicie, wydłużając lub poszerzając obraz. Można więc powiedzieć, że nie znamy swojego obrazu, a jedynie dostrzegamy własny pozorny wizerunek, złudzenie samych siebie. Widzimy to czego nie ma, konstruując obraz własnego „ja” z fałszywych przesłanek”. /A.Tyczyńska/

Anna Tyczyńska

Prace w zakresie instalacji, sztuki obiektu, fotografii i rysunku. Profesor nadzwyczajny UA w Poznaniu (II Pracownia Rysunku na WEA). Kuratorka wystaw. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Wystawa do 29 marca.

021.JPG022.JPG023.JPG