20sierpień2018

20 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Kultura » separator » Wystawy i plenery » Dzisiaj 3. edycja Męskich Obszarów Sztuki

Dzisiaj 3. edycja Męskich Obszarów Sztuki

Zapraszamy dzisiaj - 3. edycja Męskich Obszarów Sztuki - wernisaż 15.11.2013 r., godz. 18.00, Galeria CKiS “Wieża Ciśnień”.

1aa Małgorzata Kopczyńska
Wojciech Besztarda MOS

Na wystawę składają się obiekty fotograficzne i rzeźby autorstwa Wojciecha Beszterdy i Małgorzaty Kopczyńskiej.

W. Beszterda opowiada o niezwykłej historii, która wpłynęła na kształt jego obiektów fotograficznych. „Lato 2008 roku. W lesie niedaleko Piły odkryto zwłoki. Bez mogiły, przysypane tylko cienką warstwą ziemi. Okazało się, że jest to ciało niemieckiego żołnierza z okresu II wojny światowej. (…) Nie znaleziono przy nim żadnych dokumentów ani identyfikatora. W resztkach żołnierskiego munduru znaleziono za to kasetę z filmem. Filmem, który przeleżał w ziemi przeszło 60 lat”. (dokończenie w załączniku).

M. Kopczyńska - autorka rzeźb - stwierdza: „Formy dronów - samolotów szpiegowskich przyciągnęły moją uwagę początkowo z czysto estetycznych względów, podobnie jak to ma miejsce, kiedy oglądam udany wzorniczo produkt typu fotel, czajnik czy wyciskacz do cytryn.Jednak po chwili, w momencie uświadomienia sobie, że owe bezzałogowe maszyny latające, które początkowo miały być tylko zwiadowcami, przekształciły się w „bezzałogowych” zabójców, ich nowoczesna gracja przestała na mnie robić wrażenie”. (dokończenie w załączniku)

3. edycja Męskich Obszarów Sztuki dotyczy militarnego wymiaru naszej kultury, która tak się składa, że dotyczy raczej społecznej aktywności mężczyzn – stwierdzają kuratorzy Tomasz Czyżewski i Robert Brzęcki.
Praca Wojciecha Beszterdy odwołuje się do jednostkowego doświadczenia wojennego, z kolei prace Małgorzaty Kopczyńskiej to próba sięgnięcia do aktywności wojskowej w czasie pokoju.