19październik2018

19 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Kultura » separator » Wystawy i plenery » Akcja artystyczna z Piotrem Lutyńskim

Akcja artystyczna z Piotrem Lutyńskim

Akcja artystyczna z Piotrem Lutyńskim – 16-18 maja, Galeria CKiS Wieża Ciśnień 

fhdncg9786453645hdg

Zapraszamy do udziału w artystycznym projekcie malarza, rzeźbiarza, autora instalacji i muzyka Piotra Lutyńskiego. Nieograniczone możliwości kreacyjne twórcy ujawnią się w następujących działaniach: warsztatach, wernisażu, koncercie i autobusie - żywej rzeźbie. Poprzez trzydniową akcję Piotra Lutyńskiego spróbujemy zatrzeć granicę między uświęconą przestrzenią galerii a przestrzenią życiową, w której ludzie funkcjonują na co dzień.

16 maja

- „Warsztaty kreatywności z Lutyńskim” - zajęcia edukacyjne na podstawie projektu „Muzyka dla ryb” zatytułowane „Kolor, światło i dźwięk” - Galeria CKiS Wieża Ciśnień, godz. 15.00 (zapisy)

Zajęcia dotyczą widzenia koloru i zmian zachodzących pod wpływem kolorowych filtrów oraz malowania pod wpływem dźwięków.

- koncert – plac Wolności, godz. 19.00

17 maja

wernisaż prac Piotra Lutyńskiego - Galeria CKiS Wieża Ciśnień, godz. 18.00

Wystawę można oglądać do 1 czerwca

Twórczość Piotra Lutyńskiego to od paru lat kroczący projekt, do którego zapraszani - czy też angażowani - są jego przyjaciele i znajomi, publiczność i zwierzęta; projekt, w którym wykorzystywane są takie środki jak muzyka i poczęstunek. To po prostu kompleksowe zaspokajanie niemal wszystkich zmysłów.

Jego abstrakcyjne, geometryczne obrazy i obiekty wraz z dziełami zaproszonych przez niego artystów prezentowane są w nietypowy sposób: podwieszone u sufitu bądź wmontowane w karmniki dla ptaków, pomiędzy dziwnymi instalacjami z przedmiotów codziennego użytku: pasków, poziomic, klatek, uli czy instrumentów muzycznych. Nie zawsze łatwo je obejrzeć. Czasem łatwiejszy do nich dostęp mają uczestniczące w akcji ptaki niż sami widzowie. Status zwierząt (najczęściej właśnie jest to ptactwo) w tych kreowanych przez Lutyńskiego przestrzeniach jest zawsze nieco dwuznaczny.

Hanna Wróblewska „Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000”, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie 2007, str. 214.

18 maja

„PROJEKT KR 736EJ - Autobus-Pracownia-Galeria” - Galeria CKiS Wieża Ciśnień, godz. 20.00  

Autobus, żywa rzeźba - jest obiektem, którego konstrukcja rozbudowuje się w czasie i w przestrzeni (w formie nawarstwiającej się) poprzez koncerty, performance, happeningi, pokazy multimedialne.

Poprzez swoją wieloznaczność obiekt/zjawisko umyka jednoznacznemu określeniu, stwarzając niezależne, samowystarczalne, kulturotwórcze miejsce, rozciągnięte pomiędzy punktami wyznaczonymi na trasie przejazdu. Autobus wchodzi w interakcję z publicznością, przyjmuje formę utopijnego zjawiska.

Następuje zaskakiwanie i  oswajanie widzów z nową formą przekazu. W tle pojawia się śpiew ptaków, będący tematem przewodnim oraz projekcje filmowe. Następuje przenikanie gatunków muzycznych od jazzu, bluesa, rocka poprzez folk. Powstaje bardzo energetyczna wypowiedź w formie muzyki eksperymentalnej. Muzyka stanowi rdzeń autobusu, wyrasta z jego wnętrza i tworzy z nim całość.

Uczestnicy: Piotr Lutyński - autor projektu, skrzypce, Marek Kozica – wiolonczela, Małgorzata Tekiel - bas, Amina Dargham - gitara, Miłosz Biedżycki – poezja, Jan Trzupek – mandolina, Andrzej Pietroń - kierowca

Piotr Lutyński - malarz, rzeźbiarz, autor akcji, instalacji, obiektów i rysunków. Jest także muzykiem. Realizuje pokazy muzyczno-wizualne, w których uczestniczą żywe zwierzęta zestawiane z malarskimi kompozycjami, rzeźbami, poezją i muzyką.

Urodził się w 1962 roku w Tychach. W 1982 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1983-1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z grafiki obronił w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1990 roku. Należy do formacji muzycznej Rdzeń. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Patronat honorowy: Prezydent Konina Józef Nowicki