25wrzesień2018

25 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Kultura » separator » Wystawy i plenery » „Chopin; malarstwo i muzyka” - wystawa

„Chopin; malarstwo i muzyka” - wystawa

5 kwietnia (godz. 18.00) w Galerii CKiS „Wieża Ciśnień” odbędzie się otwarcie wystawy Elżbiety Wasyłyk zatytułowanej „Chopin; malarstwo i muzyka”. Artystka zafascynowana twórczością i postacią kompozytora stworzyła prace będące z jednej strony interpretacją portretów pianisty i dłoni na klawiaturze, z drugiej zaś próbą uchwycenia przestrzeni muzyki. Czerwienie, błękity i żółcienie – to charakterystyczna dla tych płócien paleta barw.  

1
2
3

Autorka o wystawie: „Muzyka Fryderyka Chopina, obok muzyki Jana Sebastiana Bacha, stanowi podstawę mojego przebywania w przestrzeni dźwięków uporządkowanych w formę dzieła o charakterze autotelicznym. W związku z tym rok 2010, który został ogłoszony Rokiem Chopinowskim przyjęłam jako zaproszenie do przygody artystycznej, która trwała przeszło dwa lata.

Równolegle z wariacjami na temat portretu Chopina i dłoni na klawiaturze fortepianu, rozwijało się we mnie pragnienie ukazania przestrzeni muzyki. Nie chodziło mi jednak o dosłowne szukanie ekwiwalentu plastycznego dla poszczególnych utworów, ale o malarskie wyrażenie faktu, że muzyka Chopina stwarza możliwość transcendowania.

W niektórych realizacjach skoncentrowałam się na „widzeniu”, które jest jednocześnie rodzajem „słyszenia”. Dla potrzeb kultury i nauki przyjmuje się (i słusznie, bo dla intelektualnej stabilizacji i porządku w nauce), że malarstwo i muzyka to media o różnej naturze fizycznej. Muzyka związana jest z czasem, a obraz wizualny z przestrzenią. Pomimo tego zróżnicowania, muzyka i obraz posiadają wspólną osnowę konstrukcji - problem odległości; proporcji. Dysponują tą samą naturą poprzez różne stany. Podobnie jak woda i para. Granica między wodą i parą dzieli i łączy, jest niezwykle dynamiczna i jednocześnie ukazuje jedność w obrębie dwojakości. Granica między tym co nazywamy muzyką i tym co nazywamy obrazem, przebiega przede wszystkim, najpierw, na poziomie zmysłów, a potem rozumu. Niewykluczone, że w głębszej warstwie poznania, na wyższym poziomie intelektu twórczego, ta granica nie istnieje”.

Wystawę można oglądać do 27 kwietnia.

Elżbieta Wasyłyk jest absolwentką PWSSP w Poznaniu. Obecnie prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie.