22wrzesień2018

22 Wrzesień 2018    |    Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy
trans 
Get Adobe Flash player
Jesteś tutaj: Home » Kultura » Wystawa dla Niepodległej

Wystawa dla Niepodległej

Wystawę „Wyspa wolności. Towarzystwo Historyczno-Literackie i Biblioteka Polska w Paryżu” będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie już 27 lutego.logo konin dla niepodleglej

Otwarcie o 12.30. Celem wystawy jest zaprezentowanie założonej w 1839 r. Biblioteki Polskiej w Paryżu. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”. 


Na 20 tworzących wystawę planszach w interesujący sposób pokazana została historia Biblioteki, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów: rękopisów, starodruków, map, dzieł sztuki i innych pamiątek, które gromadzone są od niemal dwustu lat. Zobaczyć można m.in. rękopisy Adama Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Fryderyku Chopinie - autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. 

Wystawę będzie można oglądać do 7 kwietnia  w Galerii nad Książkami.