infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

ŻYCZENIA

Niech wspólna radość i zabawa towarzyszy Wam nie tylko początkowi Nowego Roku, ale przeniesie się na wszystkie jego dni. Tego życzy redakcja infoKONIN.pl

Konińskie obchody 4 czerwca

poniedziałek Maj 13, 2019

Koncert Piotra Bukartyka, budowanie symbolicznego okrągłego stołu przez młodzież, biegi, spływ kajakowy, wystawa plakatu, akcja oddawania krwi - tak Konin świętował będzie 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Konińskie obchody rozpocznie 2 czerwca koncert „Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu”w Parku Chopina (godz. 17.00). Po nim w ramach wydarzenia „Zew Wolności” (godz. 19.00) na tej samej scenie będzie można piosenek bardów Solidarności, w wykonaniu uczniów, MDK oraz Państwowej Szkoły Muzycznej. W parku będzie też meta imprez o charakterze sportowym: rowerowego zlotu gwiaździstego, biegu, spływu kajakowe go. Chętni w niedzielę w parku będą mogli oddać krew. O 18.00 w Pałacu Reymonda zaplanowano otwarcie wystawy plakatu „Droga do wolności”. Kto lubi kino w plenerze, powinien wybrać się na Plac Niepodległości, gdzie KDK pokaże film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (godz. 21.30).

3 czerwca o 17.00, w ramach Akademii Demokracji, w MDK-u odbędzie się otwarte spotkanie z sędzią Igorem Tuleyą.

4 czerwca obchody zakończy koncert. Piotr Bukartyk z zespołem Ajagore zagrają dla koninian na terenie zakładu Impexmetal S.A. Aluminium Konin. To właśnie w hucie, w grudniu 1981 roku, odbył się największy w Wielkopolsce strajk  przeprowadzony w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego. Na koncert będą obowiązywały bezpłatne zaproszenia, bo liczba miejsc jest ograniczona. W planach jes też „Debata młodzieży - mam wpływ!” w II LO, w której wezmą udział uczniowie konińskich szkół. Poprzedzi ją happening polegający na odtworzeniu idei Okrągłego Stołu. Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach obchodów, zorganizuje wystawę, na której pokaże publikacje z tamtych czasów. Również 4 czerwca na stadionie przy Podwalu konińskie szkoły wezmą udział w happeningu „Nie - dla przemocy! Tak - dla dobrej demokracji!”.

Z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów prezydent Konina powołał Komitet Honorowy składający się  ze świadków tamtych zdarzeń

Follow by Email
Facebook
Google+
http://infokonin.pl/koninskie-obchody-4-czerwca">
Twitter

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
0.6
°C
90
%
19
km/h
0.0
mm
0
cm
100
%
Nadchodzące wydarzenia: