infoKonin – Koniński Portal Informacyjny

ŻYCZENIA

Niech wspólna radość i zabawa towarzyszy Wam nie tylko początkowi Nowego Roku, ale przeniesie się na wszystkie jego dni. Tego życzy redakcja infoKONIN.pl

E-recepta staje się fakte

środa Październik 9, 2019

E-zdrowie, jak mówi się o informatyzacji służby zdrowia w Polsce, nabiera tempa. Jedną z kluczowych e-usług, według Ministerstwa Zdrowia, ma być e-recepta, której obowiązek wystawiania wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku.

Jednak już dziś pacjenci są informowani o korzyściach płynących z takiego rozwiązania. E-recepty nie będzie można zgubić, zniszczyć, odpadnie także problem z nieczytelnie wypisanymi lub podrobionymi drukami.

Co ważne – jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej. Głównym celem udostępnionej funkcjonalności e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych        i fałszywych recept – informują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Lekarz wystawiając e-receptę, może również wydrukować jej wersję informacyjną, na której znajdą się: 4-cyfrowy kod, kod kreskowy – do realizacji w aptece, wszystkie potrzebne informacje (kto i kiedy wystawił receptę, jak długo jest ważna, nazwa leku i dawkowanie). Należy pamiętać, że lekarz wystawiając e-receptę może podać  tylko 4-cyfrowy kod, który w aptece, wraz z Peselem pacjenta, pozwoli na realizację tej recepty - dodają  lekarze PPOZ.

Inną z nowości e-zdrowia jest aplikacja: Internetowe Konto Pacjenta (IKP), dzięki której w szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych. Korzystając z IKP, będzie można także uzyskać receptę niezbędną do kontynuacji leczenia bez konieczności wizyty u lekarza.  Ważne jest, że mając dostęp do IKP, otrzymamy e-recepty SMS-em na nasz telefon i/lub e-mailem i skorzystamy z pozostałych funkcjonalności e-recepty. Do IKP można się logować, wchodząc na stronę pacjent.gov.pl. Jeśli nie posiadamy IKP, to lekarz może wydać pacjentowi wydruk informacyjny lub 4-cyfrowy kod, na podstawie którego farmaceuta też może wydać lek. W przypadku, gdy otrzymamy e-receptę SMS-em, to w aptece otrzymamy lek po podaniu kodu z SMS-u oraz numeru pesel osoby, na którą została wystawiona recepta. A jeśli otrzymaliśmy e-receptę drogą e-mailową, w załączniku będziemy mieli plik w formacie PDF, w którym będzie się znajdować kod kreskowy. Farmaceuta zeskanuje kod i wyda zapisane na e-recepcie leki.

Follow by Email
Facebook
Google+
http://infokonin.pl/e-recepta-staje-sie-fakte">
Twitter

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

INNE WIADOMOŚCI

Konin
0.6
°C
85
%
5
km/h
0.0
mm
0
cm
32
%
Nadchodzące wydarzenia: